Make your own free website on Tripod.com

AVUSTURALYA GRAND PRIX - Önbakış

2-4 Mart 2001, Melbourne (Albert Park)

     Albert Park'daki harika, yarı-cadde pisti ve sıcak Avusturalya güneşi ile ünlü Melbourne yarışı takımlar arasında favorilerden biri durumundadır. Yılın ilk yarışı, takımlara kış testleri boyunca yaptıkları çalışmanın karşılığını alıp alamadıklarını görme şansını verir. Avusturalya yarışı, takımların yeni araçlarını tekrar ayarlamak için zaman bulamadıkları, önemli derecedeki aşındırması ile ünlüdür, Melbourne'de herzamanki gibi hava sıcaklığı yüksek olurken, sıcaklık ise ancak dayanıklılık sorunlarına katkıda bulunur.

     Pist, şehrin caddelerinden yararlanırken ve yılda sadece bir kez yarış için kullanılırken, yarış haftasonunun başında oldukça pis olur. Toz ve kirin kısa zamanda dağılmasıyla beraber pürüzsüz, aynı zamanda hafif tümsekli ve lastikler için uygun olan pist ortaya çıkar. Albert Park, daha çok orta hızlı virajlardan oluşur ve sert frenlere ihtiyaç duyar.

     Jos Verstappen, Melbourne'de yarışmak için sabırsızlanıyor ve puan almayı umuyor..."Yeni sezonu dört gözle bekliyorum. Kış testlerinde bir çok yeri dolaştıktan sonra, buraya gelmek ve diğer takımlarla yarışmak çok güzel. Albert Park pistini, bir çok geçiş imkanı olması ve bazı iyi, zorlu virajları sebebiyle seviyorum. Ülkeyi de seviyorum ancak uçuş her zaman çok uzun oluyor! 2000'de OrangeArrows ile iyi bir yıl geçirdim ve büyük takımlara karşı bir çok kez yarışma fırsatı buldum. Sezon içinde ilerleme gösterdik ve ben de bazı iyi sonuçlar aldım, özellikle İtalya ve Kanada'da. Bunu bu sene tekrar başarabilmeyi umuyorum."

    Yeni pilot Enrique Bernoldi, yarış hakkında şunları düşünüyor..."Bu benim için bir çok yönden yeni bir deneyim. Formula 1 aracında, ait olduğum yerdeyim ancak öğrenmem gereken bazı yeni pistler var. Albert Park'da yarışmayı bırakın, daha önce Avustralya'da hiç bulunmamıştım bile! Pistte elde ettiğimiz veriler üzerinde çalışmalar yaptım ve pist hakkında bir fikir edindim ancak Cuma günkü serbest antreman turları benim için çok önemli olacak. Ancak ben mücadele için hazırım. Kış testlerinde çok fazla kilometre kattetim, daha önce hiç olmadığım kadar antremanlıyım ve yarışmak için sabırsızlanıyorum!"

    Takımın başkanı Tom Walkinshaw, takımının kış boyunca yaptığı sıkı çalışmanın karşılığını alıp alamayacağını yakında görecek..."İlerlemeyi devam ettireceğiz ve geçen sene yaptığımızdan daha iyisini yapacağız dediğimde sanıyorumki OrangeArrows'daki herkes için konuşuyorum. Kışın verilen ara sırasında ağır bir test programı geçirdik ve takım, yeni araçtan en iyisini elde edebilmek için çok çalıştı. 2000'de pozitif bir yıl geçirdik, o halde çıkış trendimizi 2001'de devam ettirmeyi umuyoruz. Jos ve Enrique ile iyi bir pilot kadrosu oluşturduk; Jos'un geçmişteki başarısı ve tecrübesi ile sezon içinde gelişeceğine inandığımız Enrique'nin gençliği. Geçen sene Melbourne'deki başlangıcımız iyiydi, o halde iyi bir yarış geçirmeyi umuyoruz."