Make your own free website on Tripod.com

MALEZYA GRAND PRIX - Önbakış

16-18 Mart 2001, Kuala Lumpur (Sepang)

     Kısa bir aranın ardından OrangeArrows yarış ekibi Kuala Lumpur'a uçtu ve otomobilleri Malezya GP'si için hazırlamaya koyuldu.

     Sepang Uluslararası pisti takımlar için zorlu pistlerden bir tanesi. Dar ve uzun virajları ile birlikte hızlı düzlükleri pisti bir çok pilot arasında favori haline getiriyor. OrangeArrows takımı geçen sene burada pozitif bir yarış geçirmiş, tepedeki takımlarla mücadele etmiş ve puan alınamamasına rağmen aracın rekabetçi performansından memnun kalınmıştı. Jos Verstappen geçen seneki yarışa fırtına gibi başlamış, pistin geçiş için uygun olduğunu kanıtlarken hidrolik sorunlar nedeniyle gerilerde kalmak zorunda kalınmıştı.

     Jos Verstappen'in yarışın başlarında yedinciliğe kadar yükseldikten sonra onunculuğu elde ettiği Melbourne'deki sezonun ilk yarışının ardından, takım iyimser olmak için iyi bir nedene sahip. A22, ilk yarışta güvenilirliğini kanıtladı, o halde şimdi ekstra performansı yakalamak için çalışılacak. Avusturalya'daki yarışın ardından, OrangeArrows ekibi yeni Geliştirme ve Test Pilotu Johnny Herbert ile Silverstone'da ilk gün en iyi süreyi elde ettiği üç günlük bir test gerçekleştirdi. Sonraki iki günde ise ilk yarışta ortaya çıkan bazı problemleri çözmek üzere daha fazla elektrik testi yapıldı.

    Jos Verstappen'in haftasonunda yapılacak yarışla ilgili görüşleri şöyle:

    "Malezya'yı gerçekten seviyorum ve oraya gitmekten her zaman zevk alıyorum. İyi bir pist ve şunu söylemeliyim ki, yarıştığımız pistler içinde bir kısmı cadde olan pistleri daha çok beğeniyorum. Ümit ediyoruz ki Sepang, performansımızdan pek memnun kalmadığımız Avusturalya'ya oranla A22 için daha uygun olacak. Aracı geliştirmek için yapmamız gerekenin ne olduğunu biliyoruz. Takım, ilk iki yarış arasında, Silverstone'da çalışmalarda bulundu ve çözümü bulduklarını ummamız gerekiyor."

    İlk yarışında bekleneni veremeyen ve yarışa erken veda eden Enrique Bernoldi'nin sezonun ikinci yarışı ile ilgili görüşleri ise şöyle:

"Sepang daha önce yarışmadığım bir başka pist ama ben ödevimi yapıyorum - pistin özelliklerine çalışıyorum ve verileri inceliyorum. Sıcak ve nem sebebiyle zor bir yarış olduğunu biliyorum ancak yeteri kadar antremanlı olduğumdan şüphe duymuyorum ve Avusturalya'dan ayrıldığımdan beri çok sıkı çalışıyorum. Şurası açık ki, Melbourne'dekinden daha iyi bir yarış geçirmeyi umuyorum ve bunu başarmak için çok çalışacağım."

    Takım başkanı Tom Walkinshaw, ilk yarışın ardından Silverstone'da yapılan testlerden sonra oldukça iyimser...

    "Sanıyorum Malezya'ya heyecan içinde gidebiliriz. Jos'un Melbourne'de gördüğü finiş sağlam bir araca sahip olduğumuzu gösterdi ve Asiatech motoru tam bir yarış mesafesini güvenilirlik problemi olmadan bitirdi. Takım, Avusturalya'da karşılaştığımız sorunları çözebilmek için, bu hafta Johnny (Herbert) ile birlikte Silverstone'da testler gerçekleştirdi. Malezya, A22'ye Albert Park'daki pistten daha iyi uyum sağlamalı, o halde yarışı iyi bir yerde bitirmeyi ve belki, şans da bize yardım ederse, birkaç puan almayı ümit ediyoruz."