Make your own free website on Tripod.com
Jos Verstappen Jos VERSTAPPEN

Doğum Yeri : Montfort, Hollanda
Doğum Tarihi : 4 Mart 1972
Milliyeti : Hollandalı
Medeni Durumu : Sophie ile evli, oğlu Max ve kızı Victoria
Yaşadığı Yer : Monaco
Boy : 1.75 m
Kilo : 73 kg
Hobileri : Squash, balık tutma, bisiklete binme, karting ve model arabalar
İlk Sürüşü : 8 Yaşında
İlk GP : 1994 - Interlagos, Brezilya
En İyi Sonuç : Üçüncülük (1994 - Macaristan ve Belçika'da)
Katıldığı GP : 75
Topladığı Puan : 16
http://www.verstappen.com

Jos Verstappen, ilk olarak 8 yaşındayken yarışlara ilgi duymaya başladı. Babasıyla birlikte kasabalarında organize edilen karting yarışlarını izlemeye başladı. Kısa sürede baba oğul büyük birer karting hayranı oldular ve Jos'un kendi karting aracına kavuşması da çok gecikmedi. İki yıl sonra ise yarışlarda mücadele etmek için hazır hale gelmişti.


 

KARİYERİNDEKİ BAŞARILAR

1982 - 1991
1982'de, ulusal düzeyde kartinge başladığında kariyeri de başlamış oldu. İlk başarı 1984'te Hollanda Gençler Şampiyonasını kazandığında geldi. Daha sonra bu ünvanı 3 kez daha kazandı. Karting yarışlarındaki en başarılı yılı birçok uluslararası yarış kazandığı 1989 senesiydi. Bunlara ek olarak 125cc'de Belçika şampiyonu, Formula K Avrupa şampiyonu ve Uluslararası A Avrupa şampiyonu oldu.


1991
1991'in sonunda Verstappen kartingden motor sporlarına geçti. O sene babası Frans, Verstappen için motor sporlarında gelecekteki olanakları araştırmak amacıyla Belçika Grand Prix'sini ziyaret etmeye karar verdi. Padok boyunca yürürken, Mike ve Toine Hezemans'ın Porsche takımından, karting günlerindeki tanıdık yüzlere rastladı. Şans eseri, eski Hollandalı Formula 1 pilotu Huub Rothengatter orada bulunuyordu. Rothengatter, Jordan Formula 1 takımında Philips PR-man olarak, motor sporlarında bir kariyer elde etmeyi isteyen genç yarışçılara yardım etmekle görevlendirilmişti. Huub ve Frans Verstappen ciddi bir tartışmaya girdiler ve sonuç olarak Zandvoort pistinde bir yarış aracıyla teste davet edildi. Kum tepecikleri ile çevrili bu geleneksel sahil pistinde, Verstappen eski model bir Formula Ford aracı kullandı. Bu araç, Huub'un arkadaşı Frits van Amersfoort'a ait bir Crossle '79'du ve otomobil garaja park edilmiş, 6 yıl boyunca da hiç el sürülmemişti. Verstappen'in elde ettiği süreler, süre tutanların kronometrelerinin doğrulundan şüphe etmesine neden olacak kadar etkileyiciydi.
İlk başarılı testten sonra, Verstappen'e bir Opel Lotus ile yapılacak birbaşka test önerilmesine karar verildi. Test, yağmurlu bir Kasım günü, Van Amersfoort takımının otomobillerinden biriyle yine Zandvoort pistinde yapıldı. Jos Verstappen bir kez daha herkesi etkilemeyi başardı ve yine insanlara kronometrelerini iki kez kontrol ettirdi. Ancak, süre tutan ekipmanlarda bir yanlışlık yoktu ve herkes yeni bir Hollandalı motorsporları yeteneğinin kariyerinin başladığı konusunda birleşmişti.

1992
1992 yılında Jos Verstappen, Hollanda motorsporlarının gelecek vaad eden ismi olarak lanse edildi. Phillips, Marlboro, ve çoğunlukla da akıl hocası Huub Rothengatter'in desteği ile, kartingden Formula Opel Lotus'a geçiş yaptı. Verstappen, ilk olarak Opel Lotus adına Benelux (Hollanda, Belçika ve Lüksemburg devletler topluluğu) Şampiyonası'nda pilotluk yaptı. Yapılan planlar onu 5 yıl içersinde Formula 1 için hazırlamak yönündeydi: İlk iki yıl Opel Lotus'da, bunu takip eden iki yılda Formula 3'te ve son yıl Formula 3000'de. Ancak, Benelux şampiyonasında Verstappen yenilmez bir pilottu. Sadece bir kez, bir kaza nedeniyle o sezon puan alamadığında Zandvoort pistinden eli boş dönmüştü. O seneki diğer yarışlar büyük üstünlükle kazanılmıştı. Jos, o sezon aynı zamanda, N.A.V. Yılın Hollandalı Pilotu seçilerek mali bakımdan da mükafatlandırılmış oluyordu. Ödül 45 bin Hollanda Gulden'inden oluşuyordu ve Ken Tyrrell tarafından takdim edilmişti.British Formula 1 takımı sahibi, Verstappen'e bir sonraki sene Alman Formula 3 Şampiyonası'nı kazandığı takdirde, araçlarından birinde bir test fırsatı vereceğine dair söz vermişti.

Formula Opel Lotus, 10 galibiyet
Hollanda Şampiyonu
Benelux Şampiyonu
Uluslararası Ülkeler Kupası Sahibi
Yılın Hollandalı Pilotu

1993
After success in the Opel Lotus Series, Verstappen and manager Rothengatter decided to graduate to Formula 3 level. Driving the Formula Atlantic series in New Zealand in preparation for his F3 season, the opposition found it difficult to cope with Verstappen's driving abilities. In an extremely outdated Swift-Toyota he managed to finish on the rostrum in 6 out of 10 races. After the 'down-under' experience Verstappen was ready to make his Formula 3 debut. Verstappen scored a third place result in his first Formula 3 race. With a total of eight following victories the championship was his. At the end of the year he got an invitation to test a Formula One car for the Arrows team. After Verstappen put in some sensational times at Estoril, he became known as Formula One's hottest 'new boy'. Other Formula One teams also started to get interested in him.

Formula Atlantic new Zealand, three victories
International Championship, fourth place
German Formula 3 Champion - eight victories
Formula 3 Grand Prix of Monaco - third place
Marlboro Masters Zandvoort - first place
Dutch Driver of the year

1994
After a winter of negotiations Verstappen and Huub agreed a contract with the Benetton team. The first year it was intended as a test-driver experience builder and for the subsequent year he was promised to drive some races. This all changed when JJ Lehto crashed heavily during a test at the Silverstone circuit early in 1994. As the third driver of the team he was the obvious replacement for Lehto alongside Michael Schumacher. Verstappen had achieved a Formula One drive in the record-time of two years after starting his first race.
His first Formula One race however was very spectacular for him. In an effort to avoid the troubled car of Martin Brundle, Eddie Irvine launched his Jordan using the Benetton of Verstappen as a springboard. A spectacular crash that took four cars out as a result. Two races later JJ Lehto got the chance to show he had recovered from his testing incident. Verstappen was put on the sidelines. After the disappointing results of Lehto, he got another chance to prove himself from the French Grand Prix onwards.
Benetton Formula One - 10 races - third in Hungary & Belgium and fifth in Portugal, 10 World Championship points.

1995
With a little help from Benetton, where he was still under contract, he was transferred to the British Simtek team. The intention was to let him gain some more experience in a less high-profile team where the pressure was not as big as it was with the Benetton team. Verstappen impressed a lot of people by being very quick with what was known to be an inferior car. Unfortunately the car was totally unreliable so a twelfth place was the best result that could be achieved. After a sponsor failed to fulfil its obligations the team was forced to close after the Monaco Grand Prix. This forced him to sit on the sidelines. The only driving Verstappen did was some testing for Benetton and Ligier.
Simtek Formula One - 5 races - 12th place in Barcelona

1996
Feci bir 1995 sezonundan sonra Verstappen, pistlerde, kariyerine geri dönmek zorundayı. Sadık sponsorlarının desteğiyle, o zaman bir kısmı Tom Walkinshaw'a ait olan Arrows takımıyla anlaşma yapmayı başardı. Sezonun başında Verstappen, Arrows ile bazı dikkate değer sonuçlar elde etti. En iyi sıralama ve yarış derecelerini gerçekleştirdiği Arjantin Grand Prix'sinde, sezonun en iyi sonucunu elde etti. Yarışa yedinci sırada başladı, David Coulthard ve Eddie Irvine ile büyük bir mücadelenin sonunda yarışı altıncı sırada tamamladı.
Yılın spordaki en önemli olayı ise kesinlikle, Zandvoort'daki Marlboro Masters'da sergilediği gösteri olmalıydı. Verstappen, Arrows'u ile yaptığı gösterisiyle, 85,000 civarında rekor sayıdaki kalabalığı büyüledi. Sonuç 51.684s'lik yeni bir tur rekoruydu ve kalabalık zevkten çılgına dönmüştü.
O yıl, Mayıs ayında nişanlısı Sophie Kumpen ile evlendi.

Footwork Arrows Formula 1 adına yarıştı, Arjantin'de altıncı oldu, Dünya Şampiyonasında bir puan elde etti.

1997
Verstappen, deneyimli Tyrell takımıyla anlaşarak tüm Formula 1 sezonu boyunca yarıştı.

Tyrrell-Ford Formula 1 adına 17 yarışa katıldı, sezonu sekizinci sırada tamamladı.

1998
Verstappen, yeni takım arkadaşı Rubens Barrichello ile birlikte Magny-Cours'daki testler sonunda, Fransa Grand Prix'si için yarıştan önce Jan Magnussen'in yerine Stewart takımına katıldı. Sezon boyunca Stewart-Ford aracı çok dayanıksızdı. Verstappen, 9 yarıştan yalnızca ikisi tamamlayabildi.

Stewart-Ford adına 9 yarışa katıldı.

1999
Honda Racing Development adına Formula 1 Test Pilotu.

2000
Arrows Formula 1 Grand Prix takımı ile anlaştı.